www.drogidozdrowia.pl

ASZTANGA JOGA CZY ASZTANGAWINJASA JOGA

MAŁGORZATA IZABELA REĆKO

Niewątpliwie, te dwa pojęcia stanowią nierzadko kwestię sporną, zwłaszcza dla osób zaczynających swoją przygodę z jogą dynamiczną. Należy zwrócić szczególną uwagę na rozróżnienie tych dwóch określeń, choć paradoksalnie dla niektórych mogą znaczyć to samo. Gdzie zatem pojawia się problem? Tkwi on w samej technice nauczania asztanga jogi i jedne szkoły zwracają na to szczególną uwagę, a inne niekoniecznie. Gdy wybrana przez adepta szkoła oferuje dwa rodzaje zajęć systemu asztanga, problem w zasadzie znika od razu, gdyż nazwane one będą w następujący sposób: „asztanga” lub „asztangawinjasa”.

Czytaj więcej...

ASZTANGA JOGA

Asztanga joga to szkoła nadająca się dla osób poszukujących cięższych ćwiczeń, pragnących mieć dobrze umięśnione i smukłe ciało. Statyczne asany powiązane są tutaj dynamicznymi płynnymi ruchami i energetyzującym oddechem ujjayi  [czyt. udżaji], określanym również jako Oddech Rozgrzewający lub Oddech Ognia. Utrzymywanie pozycji trwa określony czas, z reguły pięć oddechów, po czym przechodzi się płynnie do następnej pozycji (tzw. przejście metodą winjasa). W czasie ćwiczeń stosuje się również bandhy (blokady przepływu energii w różnych obszarach ciała uzyskiwane dzięki napięciu wybranych partii mięśni) oraz drishti (ukierunkowany i unieruchomiony wzrok). Zarówno dobrze wykonana bandha, jak i drishti znacznie ułatwiają wejście w stan medytacyjny, co jest celem praktyki. Po opanowaniu sekwencji (pozycja, oddech, spojrzenie, bandhy) uczeń staje się samowystarczalny.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS