www.drogidozdrowia.pl

MEDYTACJA JEST CELEM CZY ŚRODKIEM?

Świat Zachodu ma potrzebę nadawania celu każdemu działaniu. Tak samo jest z medytacją. Najczęściej zaczynamy medytować z nastawieniem, że to coś zmieni w naszym życiu, coś uzdrowi. Myślimy o medytacji jako o nauce ćwiczenia umysłu i traktujemy ją jako środek do osiągnięcia celu. Medytując chcemy osiągnąć spokój umysłu, większą jego sprawność, zwiększenie koncentracji, poprawę samopoczucia psychicznego. Pragniemy uzyskać zdolność kontrolowania  naszego umysłu.

Czytaj więcej...

POZYTYWNE EFEKTY MEDYTACJI

Istnieją setki różnych technik medytacji, ale w zasadzie wszystkie one sprowadzają się do jednego: kontrolowania stresu poprzez mniej myśli a więcej wyciszenia. Korzyści odnoszone z praktykowania medytacji zostały naukowo udowodnione. Jakie są główne korzyści?

Czytaj więcej...

MEDYTACJA W KOKAMTHAN

KRYSTYNA BIAŁOWOLSKA

W  Indiach jest bardzo wiele aszramów, miejsc gdzie można skorzystać z duchowego przewodnictwa Nauczyciela, wziąć udział w codziennych praktykach mających doprowadzić nas do wewnętrznego spokoju. Techniki praktykowane w tych aszramach są różne. Najczęściej są to metody związane z pracą z ciałem, studiowaniem tekstów, recytacją czy śpiewaniem mantr. Są też ośrodki medytacyjne, gdzie medytacja jest prowadzona według konkretnej techniki, którą należy przyswoić. Ale nie łatwo jest znaleźć miejsca, gdzie sama medytacja, bez żadnej techniki, jest podstawowym narzędziem. Być może aszramy Janglidasa Maharaja są jedynymi.

Czytaj więcej...

MEDYTACJA

Medytacja to stan umysłu. Medytacja ma nam pomóc uciec od kakofonii informacji i panującego wokół nas szumu. Wiele osób zaczyna praktyki medytacyjne po to, aby uciec od stresu.

Ale naprawdę chodzi o dotarcie do tego, co jest  w nas niezmienne, do tajemnicy, która jest przed nami ukryta, ponieważ nasze codzienne działania polegają w przeważającej części na reagowaniu na bodźce. Często utożsamiamy się z naszym ciałem i rolą, jaką pełnimy w danym momencie życia, zapominając, że parę lat temu nasza rola była zupełnie inna, i nie zdając sobie sprawy, że za parę lat też będzie inna. W medytacji dotykamy niezmiennego.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS