www.drogidozdrowia.pl

ZMIANA JAKO KATALIZATOR TRANSFORMACJI

O. RICHARD ROHR

Słowo “zmiana” zwykle odnosi się do nowego początku. Lecz transformacja, owa tajemnica, którą badamy, zdarza się najczęściej nie wtedy, gdy zaczyna się coś nowego, ale wtedy, gdy coś starego się rozpada. Ból i chaos z powodu rozpadu czegoś starego skłaniają duszę do wsłuchania się w głębsze poziomy. Zapraszają ją, a czasem zmuszają do pójścia w nowe miejsce, bo stare miejsce się rozpada. Gdyby nie to, większość z nas nigdy nie poszłaby do nowych miejsc.

Czytaj więcej...

PRAWDZIWA PRZEMIANA

O. RICHARD ROHR 

Przez większą część mego życia różnymi technikami i formami usiłowałem doskonalić transformację-konwersję, zmianę świadomości, zmianę myślenia. Przekształcony umysł pozwala nam widzieć, jak przetwarzamy to, co do nas przychodzi. Pozwala stanąć z boku swego osobistego procesora, aby móc być bardziej uczciwym wobec tego, co naprawdę się nam przydarza. Jeśli się nie odseparujemy, jesteśmy nazbyt przywiązani do siebie.

Czytaj więcej...

MEDYTACJA RICHARDA ROHRA

MIŁOŚĆ JEST SILNIEJSZA OD ŚMIERCI

Dla mnie znaczenie Zmartwychwstania Jezusa podsumowuje wiersz punktu kulminacyjnego Pieśni nad Pieśniami (8,6), który tłumaczę jako „miłość jest silniejsza od śmierci”. Jeśli biała chorągiewka trzymana zwykle przez Powstającego Chrystusa miałaby coś mówić, mówiłaby: „Miłość zwycięży!”. Miłość, to wszystko co pozostaje. Miłość i życie są w końcu tym samym, a dowiadujesz się tego, gdy przeszedłeś przez śmierć.

Czytaj więcej...

ŚWIATOWA WSPÓLNOTA MEDYTACJI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

WCCM - The World Community for Christian Meditation ( Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej ), została założona przez benedyktyna Johna Maina w 1975 r. w Londynie. Dwa lata później już we współpracy z Laurencem Freemanem, również należącym do zakonu św. Benedykta, Main założył w Montrealu klasztor benedyktyński o charakterze kontemplacyjnym, który dał impuls do ruchu odnowy kontemplacyjnej w Kościele Zachodnim. Wspólnota Medytujących Chrześcijan od tamtej pory nieustająco się rozrasta i rozprzestrzenia po całym świecie.

Czytaj więcej...

WSPOMNIENIE O o. J. BEREZIE

EWA BANASZKIEWICZ

Podoba mi się otwartość portalu na duchowość Wschodu i Zachodu, dlatego do artykułu Krysi dołączam swoje wspomnienie o Janku Berezie.

Jeszcze wtedy nie byłam nauczycielką jogi, tylko redagowałam w telewizji programy o przyrodzie i zwierzętach, między innymi ANIMALS. Pewnej wigilii zajechałam z ekipą do Lubania koło Jeleniej Góry, gdzie Janek Bereza prowadził rekolekcje.

Czytaj więcej...

MEDYTACJA BEZ PRZYMIOTNIKA - śladami o.J.Berezy

KRYSTYNA BIAŁOWOLSKA

Wiele lat temu byłam na wakacjach w Karpaczu i w którąś z niedziel poszłam na mszę do miejscowego kościoła. Mszę gościnnie celebrował ksiądz, który był „opiekunem” czy „towarzyszem” - już nie pamiętam  jak to zostało przedstawione przez miejscowego proboszcza - rajdu harleyowców. Towarzyszył im przez kilka dni bez przerwy. Z pewnością nie było to łatwe zadanie, a jednak ktoś na to wpadł, ktoś inny zezwolił, a ten ksiądz wykonywał. Nie da się ukryć, że to było połączenie dwóch zupełnie różnych światów.

Czytaj więcej...

MEDYTACJA CHRZEŚCIJAŃSKA

Medytacja chrześcijańska, niezależnie od tego, jak przedziwne spory teologiczne prowadzone są współcześnie wokół niej, jest jedną z dróg prowadzących do Boga. To najprostsza cicha modlitwa, głęboko zakorzeniona biblijnie i historycznie w tradycji chrześcijańskiej, w której chodzi o całkowite skupienie na samym tylko Bogu.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS