www.drogidozdrowia.pl

CZYM JEST DŹWIĘK OM?

KRYSTYNA BIAŁOWOLSKA

Jest teoria, że dźwięk OM wydał Wszechświat w momencie powstania. Zgodnie z tradycją staroindyjską opisaną w Upaniszadach OM jest pierwotnym dźwiękiem, prasylabą, nie należącą do żadnego języka, ale dającą początek wszystkim językom. Szczególe miejsce ma jednak w sanskrycie. Stanowi podstawę wszystkich mantr i hymnów wedyjskich.

Najkrótszą definicję OM można znaleźć w Mandukya Upanishad: „OM – to odwieczne słowo wyraża wszystko, co było, co jest i co będzie” (podane za „Joga - przewodnik dla początkujących i znawców” L.Lidell).

B.K.S. Iyengar w swojej książce „Joga światłem życia” podaje bardziej naukową definicję: „Łacińskie słowo omne oraz sanskryckie aum wywodzą się z jednego rdzenia oznaczającego wszystko, stąd oba słowa oddają pojęcia wszechwiedzy, wszechobecności i wszechmocy. Inną nazwą dla aum jest pranava, która wywodzi się od rdzenia nu co znaczy chwalić, do czego dodany jest przedrostek pra, oznaczający wyższość, pierwotność. Wyraz ten oznacza więc najwyższą pochwałę lub modlitwę.”

Szczegółowy opis znaczenia OM znajdujemy w naukach Swamiego Sivanandy: „OM jest świętą monosylabą. OM jest mistyczną literą. W OM świat spoczywa. Om jest symbolem Brahmana. OM jest słowem władzy. OM jest duszą wszystkich dusz. OM jest nieskończonością. OM jest wiecznością. OM jest nieśmiertelnością. OM jest źródłem wszystkiego. OM jest łonie wszystkich Wed. OM jest podstawą wszystkich języków. Od OM pochodzą wszystkie dźwięki. W OM istnieją wszystkie rzeczy. OM jest najwyższą mantrą. OM jest Soham. OM jest Om Tat Sat. OM to lampa oświetlająca twoje stopy i światło na twojej drodze."

Wszystkie definicje OM podawaną przez różnych Mistrzów są zbieżne, niestety z wymową tej sylaby nie jest już tak łatwo. Mimo, że jest to najprostsza ze wszystkich mantr, którą zapisujemy alfabetem łacińskim za pomocą jedynie dwóch liter, istnieją różne szkoły jej wymowy.

Najczęściej spotykane jest zdanie, że OM składa się z trzech elementów A+U+M gdzie litera A symbolizuje początek, przejawianie się i rozwój, U – to trwanie, a M- rozpad, zamieranie, inwolucja. Wymawiając rozpoczynamy od A czując wibracje w brzuchu i dolnej części klatki piersiowej, U – powoduje wibracje w gardle i całej szyi i M – w głowie.

Są jednak szkoły według których należy wymawiać OM rozpoczynając od długiego, głębokiego O i przechodząc do bardzo delikatnego, szybko zanikającego, prawie niemego M.

W Kaivaladama Yoga Institute w Lonavli (Indie) gdzie szkolą się przyszli nauczyciele jogi i ajurwedy, wykładowcy polecają wymawiać O krótko, wręcz symbolicznie, a główny nacisk położyć na długie, wibrujące M.

I kogo słuchać?

Najlepszej odpowiedzi na pytanie „jaka jest prawidłowa wymowa OM?” udzielił mi bardzo wiekowy, doświadczony nauczyciel jogi w Vishwatmak Jangli Maharaj Ashram w Kokamthan (Indie):

„Obojętnie jak wymawiasz OM, jeżeli jesteś wewnętrznie przekonana, że śpiewasz czy recytujesz OM, wymawiasz je z właściwą intencją i należytym skupieniem – zawsze jest to prawidłowa wymowa.”

Na podstawie:   http://www.mandala-joga.pl, https://liverunloveyoga.com, https://liverunloveyoga.com, „Joga - przewodnik dla początkujących i znawców” L.Lidell, "Joga światłem życia”  B.K.S. Iyengar, Teachings of Swami Sivanada Saraswati.

Fot.: freepik,

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS