www.drogidozdrowia.pl

DROGI DO ZDROWIA

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia WHO, zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale również poczucie pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu.

Postęp w dziedzinie medycyny spowodował, że mamy tysiące lekarstw na nasze dolegliwości fizyczne, pozornie rozwiązujących nasze problemy ze zdrowiem. Potrafimy przeszczepiać wiele narządów, przyszywać ucięte kończyny, reanimować z trwającej dłuższy czas śmierci klinicznej, ale najgorzej współczesna medycyna radzi sobie z pomaganiem ludziom w osiągnięciu dobrostanu. Zarówno umysłowego jak i społecznego. I tu jest wielkie pole do działania jogi i medytacji, jako że one potrafią poprawić jakość życia. Ruch i relaks są najlepszymi i najtańszymi sposobami na utrzymanie zdrowia, i często są wielką pomocą w procesie leczenia.

Hatha joga zawiera coś, czego nie ma w innych systemach pracy z ciałem. Za pomocą ćwiczeń fizycznych i oddechowych doprowadza się nie tylko do usprawnienia ciała, ale również do uspokojenia rozbieganego zwykle umysłu, do wzrostu koncentracji i do pojawienia się bardzo przyjemnego stanu relaksacji. Z biegiem lat cyrkulacja energii w ciele zostaje zaburzona.  Powstają blokady, pojawiają się bóle, sztywność, narządy wewnętrzne nie są wystarczająco odżywiane, ciało zaczyna gorzej funkcjonować i pojawiają się choroby. Joga przywraca naturalny, niezakłócony przepływ energii w ciele. Stopniowo zostają uruchomione i uelastycznione stawy, wzmocnione  mięśnie, ożywione narządy wewnętrzne.

Akceptacja siebie, w tym swojego ciała, jest niezbędna do dobrego samopoczucia i dobrego funkcjonowania w społeczeństwie. Joga pozwala zaakceptować swoje czasem niedoskonałe, z upływem lat starzejące się ciało.  Pozwala polubić siebie.

Medytacja uspokaja i odświeża umysł.  Jak dowodzą współczesne badania naukowe medytacja wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Poprawia zdolność koncentracji, usprawnia pamięć, powoduje, że w umyśle pojawia się poczucie zadowolenia i szczęścia. Ludzie medytujący są mniej podatni na zdenerwowanie, wzburzenie, stres. Regularna praktyka porządkuje emocje, wycisza umysł, pomaga w twórczym rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wyzwań. Dobroczynne działanie medytacji rozciąga się niemal na wszystkie aspekty ludzkiego życia, również te fizyczne. Medycyna zachodnia już odkryła i zaakceptowała fakt, że medytacja jest znakomitym środkiem wspomagającym leczenie i dochodzenie do zdrowia.

Chyba nikogo obecnie nie trzeba przekonywać, że stan zdrowia zależny jest od tego co i jak jemy.  Świadomość społeczeństwa, jak wielkie znaczenie dla naszego samopoczucia ma zdrowe odżywianie, jest coraz większa.

I o tym jest nasz portal. O sposobach poprawiania jakości życia.

 

 

Wyszukiwarka

Miejsca

Kliknij na mapę, aby zobaczyć wszystkie szkoły

Dopisz własną szkołę

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS