www.drogidozdrowia.pl

WSZYSTKO JEST ENERGIĄ - IMPRESJE Z WARSZTATU "QI SPOTYKA PRANĘ"

MARIA SZCZUCHNIAK

Jak usłyszałam tytuł tego warsztatu, od razu pomyślałam, że to coś dla mnie. Jogę praktykuję już ponad 20 lat, a tajczi i czikungu też kiedyś próbowałam. Potem wybrałam jogę (bo na wszystko nie wystarcza czasu), ale cały czas pamiętam przyjemne odczucia po praktykach tajczi i czikungu. Warsztat był prowadzony w dniach 27-28.05.2017 w Warszawie przez znanego już w Polsce nauczyciela czikungu, Francesco Garripoli i jego towarzyszkę - joginkę Ambikhę Devi.

Czytaj więcej...

QIGONG STYL LECĄCY ŻURAW

Stworzony w XX wieku na podstawie tradycyjnych form chińskich, łatwy do nauczenia niezależnie od wieku i stanu zdrowia, czikung ten spełnia wszelkie kryteria uniwersalnego systemu ćwiczeń psychofizycznych na miarę i potrzeby współczesnego człowieka. Mamy to szczęście, że właśnie w Polsce osiedlił się Mistrz Liu, jeden autorów tej formy, wykonanie której trwa zaledwie pół godziny. Obecnie mamy kilkudziesięciu wykwalifikowanych instruktorów tego czikungu w całym kraju.

Obejrzyj ...

W HOŁDZIE MISTRZOWI

FRANCESCO GARRI GARRIPOLI

Duan Zhi Liang 1909 – 2016
Nasz drogi Mistrz Duan Zhi Liang odszedł z tego wymiaru 12 lipca 2016 r. mając 107 lat. Mistrza Duana przedstawia film dokumentalny o czikungu pt. “Qigong – Ancient Chinese Healing for the 21st Century”, nakręcony w efekcie mego 2-letniego pobytu i nauki w jego klinice w Pekinie.

Czytaj więcej...

WYTRZĄSANIE DLA ZDROWIA

MARZENNA RĄCZKOWSKA

Starożytny, uniwersalny lek – trzęsienie całym ciałem. Czujesz, że brak Ci siły i trzeba by coś z tym zrobić − zapewne wreszcie poćwiczyć − ale nie masz czasu? A może jesteś zaawansowanym adeptem jogi, Qi Gongu lub prawie wyczynowo uprawiasz jakiś sport, ale chcesz szybciej się rozwijać? Proponuję Ci proste ćwiczenie, na które wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby ożywić ciało, rozjaśnić umysł i nabrać optymizmu w podejściu do świata.

Czytaj więcej...

OSIEM KAWAŁKÓW BROKATU

KAXIA E. KOWALEWSKA

Ba Duan Jin  (八 段 錦), czyli Osiem Kawałków Brokatu, to jedna z klasycznych form czikungu medycznego, które wywodzą się od najstarszych chińskich ćwiczeń zdrowotnych. W Chinach uważa się, że powstała w czasach dynastii Song (960-1279) i jest uznawana za prawdziwy klejnot w tradycji chińskiej kultury fizycznej. We współczesnych Chinach nadal doceniana i praktykowana przez wielu tradycyjnych mistrzów tajczi i czikungu, została także włączona do programu wychowania fizycznego w szkołach i na uczelniach. 

Czytaj więcej...

XIANG GONG - PACHNĄCY CZIKUNG

Ten rodzaj czikungu wywodzi się z chińskich klasztorów buddyjskich, ale nie jest związany z religią i ćwiczyć go może każdy. Przynosi bardzo dobre efekty. Wystarczy go praktykować regularnie dwa razy dziennie po 15 minut. Tradycja głosi, że około 2000 lat temu objawił się podczas medytacji mistrzowi Lian Hua Shengowi i od tamtej pory jest przekazywany w niezmienionej postaci przez każdego mistrza jednemu wybranemu następcy. Przez całe wieki był trzymany w tajemnicy. Jego upowszechnienie w Chinach datuje się od roku 1988.

Czytaj więcej...

ZAUFAĆ NIEZNANEMU

DAISY LEE

29 listopada 2015 r. Mistrzyni Daisy Lee zamieściła na Facebooku swój kolejny list, skierowany do przyjaciół, uczniów i uczennic na całym świecie. Zawiera on wiele głębokich refleksji o życiu, dlatego za pozwoleniem autorki zamieszczamy go w przekładzie na polski.

Czytaj więcej...

INTENCJA UMYSŁU A WYOBRAŹNIA W CZIKUNGU I TAJCZI

RICHARD LEIRER

Zarówno w czikungu jak i w tajczi uaktywniamy płynącą w całym ciele energię czi. Poruszaniem się tej energii poprzez kanały energetyczne po całym ciele zawiaduje umysł. Jak powiada przekazywana przez mistrzów stara maksyma, „Umysł prowadzi energię czi, a za nią podąża krew”. 

Czytaj więcej...

LIST OD DAISY

Daisy Lee nie odwiedziła w tym roku Polski. Musiała odwołać swoje warsztaty w kilku miastach z powodu wypadku. Na szczęście nie stało się nic groźnego, ale kontuzja ręki unieruchomiła naszą Mistrzynię w aparacie ortopedycznym i ... dała Jej czas na refleksje. W rezultacie powstał piękny list skierowany do wszystkich przyjaciół i opublikowany na Facebooku.

Czytaj więcej...

CZIKUNG WUJI HUNDUN, CZYLI PORZĄDKOWANIE CHAOSU

KAXIA E. KOWALEWSKA

Zgodnie z chińską tradycją, czikungu uczono się zawsze od mistrza. Jednym z żyjących dziś mistrzów jest Duan Zhiliang, znany i ceniony lekarz medycyny chińskiej z Pekinu, mający obecnie 106 lat. Jako mały chłopiec bawił się na podwórzach pałacu cesarskiego w Zakazanym Mieście. Tam też uczył się sztuk walki. Dziadek Mistrza Duana był osobistym medykiem ostatniego cesarza Chin, a ojciec służył w jego ochronie.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

TAJCZI/CZIKUNG

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS