www.drogidozdrowia.pl

JOGA A CIĄŻA

PYTANIE DO EKSPERTA: Nie mogę zajść w ciążę. Lekarz zalecił uprawianie jogi. Czy to pomoże w rozwiązaniu mojego problemu.

Elżbieta Kwasek: Przypuszczam, że zarówno Pani, jak i ojciec dziecka przeszliście badania, które wykluczyły medyczne przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Nic nie wiem o trybie życia, jakie Państwo prowadzicie i jakie są Państwa relacje. Lekarz, mając bogatszą wiedzę, mógł dostrzec, iż mają Państwo problem natury psychologicznej.

Czytaj więcej...

JOGA PO PORODZIE

Kiedy można rozpocząć uprawianie jogi po urodzeniu dziecka ?

Trudno odpowiedzieć na tak ogólnie zadane pytanie. Nie wiem, czy rozwiązanie nastąpiło w sposób naturalny czy drogą cesarskiego cięcia.

Generalnie w okresie połogu, który trwa 6-8 tygodni po porodzie, nie zaleca się uprawiania sportu ani nadmiernego wysiłku, jak np. wnoszenie wózka na piętro, noszenie dziecka na rękach. Należy korzystać z oferowanej przez rodzinę pomocy, lub o nią poprosić.

W okresie połogu organizm wraca do stanu sprzed ciąży i porodu. Macica obkurcza się, co czasem odczuwamy jako ból w dole brzucha. Mięśnie dna miednicy są przemęczone, czasem nadmiernie rozciągnięte, bywają odnerwione. Więzadła są rozluźnione. Hormony odpowiedzialne za rozciąganie mięśni krążą w naszym organizmie jeszcze przez 2-3 miesiące po porodzie.

Mięśnie Kegla (odpowiadające między innymi za stan pochwy) powinny wrócić po porodzie do pierwotnego kształtu. Te mięśnie możemy zacząć ćwiczyć już w połogu (zaciskanie, utrzymanie zacisku przez kilka sekund i pełne rozluźnienie) kilka razy dziennie.

Gdy urodziłyśmy duże dziecko, przybyło nam ponad 14 kg w ciąży, lub mamy rozciągnięte mięśnie brzucha (np. rozejście kresy białej), albo urodziłyśmy przez cesarskie cięcie, przez pół roku po porodzie nie wykonujemy ćwiczeń na mięśnie brzucha. Pod koniec okresu połogu (po 6 tygodniu) możemy wykonywać delikatne ćwiczenia typu joga, pilates, pływanie. Unikamy przez pół roku siłowni, ćwiczeń fitnesowych ze skakaniem i opadaniem. Modne obecnie bieganie stanowi duże obciążenie dla miednicy. Stąd rozpoczynamy od truchtania nie wcześniej niż trzy miesiące po porodzie.

W przypadku cesarskiego cięcia szczególnie uważamy na zagojenie się szwów. Dopiero wówczas możemy podjąć działania takie, jak w przypadku porodu siłami natury.

Jeśli nie zadbamy o siebie i przeholujemy ze sportem, lub będziemy się przemęczać, to grozi nam nietrzymanie moczu, problemy z równowagą, zmiany w ustawieniu miednicy, zagrażające prawidłowej postawie i zdrowiu kręgosłupa. W tym miejscu apeluję też o rozsądne korzystanie z chusty, w której nosimy dziecko. W żadnym przypadku dziecko nie powinno być noszone w jednej pozycji przed sobą. To niezdrowe dla matki i dla dziecka.

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

ELŻBIETA KWASEK-HORTMANOWICZ

Fizjoterapeutka, masażystka, instruktorka jogi, specjalistka terapii ajurwedyjskich.

Ukończyła roczny kurs na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach,  uzyskując uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej o specjalności ćwiczenia psychofizyczne – hatha joga. Program obejmował metodykę nauczania jogi  dla kobiet w czasie menstruacji i kobiet w ciąży.

W ramach pobytu w Indiach u Sharata Arory w Himalayan Iyengar Yoga Centre uczestniczyła w zajęciach terapeutycznych dla osób z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym dla kobiet w okresie pokwitania, ciąży, menstruacji i menopauzy. Jednocześnie ukończyła kurs w Angel School of Kerala Ayurvedic Study Centre – Goa, gdzie uzyskała certyfikat w zakresie masaży i terapii ajurwedyjskich, w tym detoksykacji oraz problemów zdrowotnych kobiet.

W 2013 r. ukończyła dwuletnią Medyczną Szkołę Policealną i w drodze egzaminu państwowego uzyskała międzynarodowy dyplom technika masażysty, uprawniający m.in. do przeprowadzania masażu u kobiet: w ciąży, po mastektomii, wymagających masażu limfatycznego i kosmetycznego.

W tym roku broni pracy licencjackiej  z fizjoterapii w Podkowiańskiej Wyższej Szkole Medycznej. W latach 2012-2013 odbyła staż w zakresie praktyki klinicznej i zawodowej (710 godzin) m.in. w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji „Stocer” Sp. z o.o. w Konstancinie (szpital dla dorosłych) oraz na Oddziale Wad Postawy, Skolioz i Rehabilitacji Schorzeń Narządu Ruchu dla Dzieci i Młodzieży.  W ramach pracy z pacjentami stosowała techniki oddechowe, relaksacyjne i ruchowe w zależności od potrzeb (np. ćwiczenia dla osób z osteoporozą).

Stale współpracuje z lekarzami ginekologami, konsultując ćwiczenia dla kobiet w ciąży i konkretne przypadki pacjentek (problemy z zajściem w ciążę, dolegliwości menopauzalne, i inne). Współpracuje  także z gabinetem psychologicznym w zakresie nauczania relaksacji osób z nerwicami

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS