www.drogidozdrowia.pl

ZATRZYMANIE ODDECHU

Podobno zatrzymanie oddechu jest najważniejszym elementem pranajamy. Co dzieje się wówczas w naszym układzie nerwowym i jakie są tego efekty?

Jeśli chodzi o zatrzymanie oddechu to trzeba zaznaczyć, iż jest kilka rodzajów kumbhak, czyli zatrzymania oddechu (po wydechu, czyli między oddechami, jak również po wdechu). Każde z tych zatrzymań powietrza ma inną funkcję. Najkorzystniejsze jest osiągnięcie kumbhaki w naturalny sposób (czyli w wyniku uspokojenia umysłu i ciała) po wydechu. Wtedy zmniejszony jest metabolizm, a umysł jest spokojny, częstotliwość oddechów na minutę mniejsza, ilość uderzeń serca na minutę spada. Zatrzymanie powietrza po wdechu, to rodzaj ćwiczeń, które mają charakter pobudzający i najlepiej je stosować pod okiem mistrza, gdyż tu idzie o stymulację kundalini siakti i ważne jest wtedy, po co to robimy. W przypadku zwolnienia przemiany materii jako efektu naturalnej kumbhaki, zachodzą wszystkie procesy, które przestawiają organizm na bardziej ekonomiczny tryb funkcjonowania, a co to znaczy,  można łatwo znaleźć w różnych podręcznikach fizjologii. W każdym bądź razie, jest to ze wszech miar pozytywny proces.

 

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Mirosław Harciarek


Psychoterapeuta, hipnoterapeuta,  doktor psychologii.  Psycholog kliniczny i psychoterapeuta.    W ponad 30-letniej pracy terapeutycznej wykorzystuje także ćwiczenia jogi oraz ćwiczenia oddechowe.        Prowadzi warsztaty antylękowe, grupy terapeutyczne walki z lękiem   a także treningi antystresowe. 

http://www.psychoterapia-nerwice.com/

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS