www.drogidozdrowia.pl

DOBRE ZDROWIE LATEM

KAXIA E. KOWALEWSKA

W trakcie trzech miesięcy letnich mocno świeci słońce i obficie pada deszcz. Energia nieba zstępuje, a energia ziemi unosi się w górę. Z chwilą, gdy te energie się jednoczą, dochodzi do połączenia nieba i ziemi. Dzięki temu dojrzewają rośliny i pojawia się bogactwo kwiatów, owoców i zwierząt.

„Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza”

Czytaj więcej...

DOBRE ZDROWIE WIOSNĄ

Kolejny wykład doktora Zhang Zhonglina w Muzeum Azji i Pacyfiku nosił tytuł „Poglądy chińskiej medycyny na dietę i styl życia wiosną oraz oczyszczanie wątroby”. Istnieje ścisła zależność pomiędzy wiosną a wątrobą, ale także śledzioną oraz żołądkiem.  Wiosna to najlepsza pora roku na zadbanie o wątrobę i szczególne jej chronienie. Także oczu, które są oknem wątroby. 

Czytaj więcej...

DOBRE ZDROWIE ZIMĄ

Zima w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej związana jest z żywiołem wody, a przypisane mu narządy wewnętrzne to nerki i pęcherz moczowy. „Jak zachować dobre zdrowie zimą?” był drugim wykładem doktora Zhang Zhonglina z cyklu "Zdrowie a pory roku", o roli pięciu żywiołów (wu xing) w przyrodzie i organizmie człowieka. Dr Zhang uczył się od swojej babci, lekarki TMC, która wybrała go na ucznia spośród 36 swoich wnuków. Wykłady odbywają się w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku.

Czytaj więcej...

DOBRE ZDROWIE JESIENIĄ

KAXIA E. KOWALEWSKA

Dr Zhang Zhonglin kontynuuje tradycję adeptów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w swojej rodzinie, sięgającą 16 pokoleń wstecz, aż do czasów dynastii Ming. Do Polski przyjechał z Łotwy, gdzie od jakiegoś czasu praktykuje TMC. Na drugim już z kolei swoim wykładzie z cyklu „Jak zachować dobre zdrowie” w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku udzielał wskazówek, jak dbać o zdrowie jesienią.

Czytaj więcej...

SPOSÓB NA ZIMNO 6 - AKUPRESURA

KAXIA E. KOWALEWSKA

Znana w Chinach od wielu tysięcy lat i wywodząca się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej akupresura to metoda uciskania, opukiwania, masowania, głaskania lub dotykania poszczególnych punktów na kanałach energetycznych zwanych meridianami. Jest to w zasadzie rodzaj masażu leczniczego, łagodniejsza forma akupunktury.

Czytaj więcej...

SPOSÓB NA ZIMNO 5 - TRADYCYJNA MEDYCYNA CHIŃSKA

JOLA GRUHN

Recepta Tradycyjnej Medycyny Chińskiej na zimno jest prosta:

Zimą trzeba jeść 3 razy dziennie ciepłe, gotowane posiłki – gotowane, pieczone czy też duszone produkty przechodzą przez przemianę ognia, gromadzą w ten sposób więcej energii i stają się bardziej ogrzewające.

Czytaj więcej...

KOMPOT A MEDYCYNA CHIŃSKA

Sezon na owoce w pełni. W dodatku ciepło albo gorąco - pełnia lata. W takiej temperaturze zapotrzebowanie na płyny jest bardzo duże. Co pić, żeby było nie tylko smacznie ale i zdrowo? Większość ludzi jest przekonana, że najlepszym napojem w czasie lata jest woda mineralna. Ale czy na pewno ?

Czytaj więcej...

TRADYCYJNA MEDYCYNA CHIŃSKA

 JOLA GRUHN

Tradycyjna Medycyna Chińska to jeden z wielkich systemów medycznych Wschodu, który istnieje od 5 tysięcy lat.

Medycyna chińska wywodzi się z filozofii taoistycznej, która zakłada istnienie wszechogarniającej energii - Tao [ Dao ] przenikającej  wszystkie procesy zachodzące zarówno w organizmie człowieka, w jego otoczeniu, jak i w całym wszechświecie. Tao składa się z dwóch przeciwstawnych  energii: Yin i Yang. Z pojęciem siły Yin łączą się kobiecość, miękkość, chłód, ciemność, podczas gdy Yang to element męski, twórczy, jasny i gorący.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS