www.drogidozdrowia.pl

CZYM JEST MINDFULNESS? - wykład Małgorzaty Jakubczak


Wykład Małgorzaty Jakubczak, założycielki Polskiego Instytutu Mindfulness, który wygłosiła podczas konferencji poświęconej uważności w biznesie pt. „Mindfulness: rozbudź swoją mądrość, kreatywność i koncentrację”. Konferencja miała miejsce 15.11.2016 i odbyła się w Google Campus Warsaw w Warszawie. Warto obejrzeć i wysłuchać.

Obejrzyj...

ZDROWIENIE WYMAGA CHĘCI DO ZMIANY

ANNA BORZESZKOWSKA - certyfikowana nauczycielka MBSR

Zdrowienie wymaga chęci do zmiany na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym.

Już na etapie samej diagnozy u osoby chorej bardzo wiele się może zmienić w sposobie myślenia, odczuwania, chęci do działania lub niedziałania.

Choroba onkologiczna to swego rodzaju droga i podróż. Czasami porównuję to do sklepu EMPIK, gdzie wchodzi się jednym wejściem i trzeba przejść cały sklep aby wyjść drugim, innym wyjściem. Nie można raczej zawrócić i wyjść tym samym. Czy chcemy czy nie, musimy przejść przez cały sklep.

Podobnie jest z rakiem. Czy pacjent chce czy też nie, musi przejść swoją drogę w swoim tempie. Czy mu się to podoba czy nie.

Czytaj więcej...

MINDFULNESS

Jest to rodzaj praktyki i szczególny sposób podejścia do rzeczywistości, w pewnym sensie droga, czy nawet filozofia życia, a przede wszystkim metoda doskonalenia siebie.

W Polsce przyjęło się określenie „uważność”, choć nie w pełni oddaje ono znaczenie angielskiego terminu mindfulness. Chodzi bowiem o uważność będącą całkowitą i pełną obecnością tam, gdzie świadomie kierujemy swą uwagę. Angażujemy świadomość w pełni, kierując ją na dany obiekt w tym momencie i nie starając się niczego osądzać. Po prostu jesteśmy, czujnie obserwując umysłem i odczuwając zmysłami, w pełni obecni we wszystkim, co dzieje się aktualnie na zewnątrz i wewnątrz nas. Doświadczamy i przyjmujemy, czyli akceptujemy rzeczywistość wokół nas taką, jaka jest, a także nasze myśli i uczucia, takimi, jakie są. Tu i teraz, w mijającej właśnie chwili.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS