www.drogidozdrowia.pl

KURSY NAUCZYCIELSKIE JOGI wg metody SIVANANDY - TTC i ATTC

MAGDALENA SIERAKOWSKA DEVAKI

Od 2006 roku koło Ustki nad polskim morzem odbywają się kursy jogi metodą Sivanandy: początkowy dla nauczycieli – Teacher Training Course i zaawansowany Advanced Teacher Training Course. Większość osób, które przyjeżdża ma kursy wie, że w przyszłości będzie się zajmować jogą, propagować metody jogi i podjęło już odpowiednie kroki, żeby zacząć uczyć jogi. Na kursie w syntetyczny sposób przedstawiona jest metodologia nauczania jogi, ale zarówno podstawowe podręczniki jogi (które są w cenie kursu) jak i wiele dodatkowych do kupienia w butiku całkiem dokładnie przedstawiają zasady nauczania jogi.

Czytaj więcej...

JOGA SIVANANDA - WŁAŚCIWE ĆWICZENIA

MAGDALENA SIERAKOWSKA - DEVAKI

Formułując 5 punktów według których Swami Vishnudevanada wprowadził jogę na Zachód na pierwszej kolejności odniósł się do hatha jogi (jogi fizycznej)  i na pierwszym miejscu wymienił właściwe ćwiczenia (patrz nasz artykuł http://drogidozdrowia.pl/pl/sivanandy/141-piecpunktow). Zaliczył do nich 12 podstawowych pozycji: Stanie na głowie, Świeca, Pług, Ryba, Skłon do przodu, Kobra, Świerszcz, Łuk, Pół skręt, Kruk lub Paw, Skłon do przodu w pozycji stojącej i Trójkąt. W asanie 50% mięśni powinno być rozluźnione.

Czytaj więcej...

WSPOMNIENIE Z KURSU NAUCZYCIELSKIEGO - TTC

MAŁGORZATA GANGA GRECZYŃSKA

Praktyka duchowa jest niezbędna nie tylko do osiągnięcia doskonałości, ale również dla podtrzymania porządku we Wszechświecie. Święci, mędrcy, czcigodni nauczyciele, jogini zabiegają o boski, etyczny i społeczny byt również tutaj, na Ziemi. Kilka lat temu miałam możliwość przez cały miesiąc wieść  żywot jogina. Czuć się istnieniem w nierozerwalny i niepowtarzalny sposób złączonym z Ideą Świata, być jego cząstką.

Czytaj więcej...

AUTOBUSEM NA JOGĘ

MAŁGORZATA GANGA GRECZYŃSKA

W drodze, po której wiedzie mnie joga, wielokrotnie dziwiłam się, zawracałam przekonana, że to nie tędy, albo wchodziłam dalej zdziwiona, że to jednak tak ma być.
Długo nie mogłam znaleźć żadnej jogicznej grupy. Owszem, łatwo było trafić na medytacje, na warsztaty buddyjskie, i pamiętam, że wiele osób z mojego pokolenia odnalazło się w buddyzmie i siedzi tam do dziś. Dopiero kiedy różne odłamy buddyzmu gościły kolejnych nauczycieli, w Warszawie coś drgnęło i ja również. Trafiłam do jednej z popularnych w mieście szkół jogi. Pamiętam  swoje zdziwienie fizycznością, której poświęcaliśmy każde półtorej godziny.

Czytaj więcej...

PIĘĆ PUNKTÓW

Samo przekonanie, że  człowiek nie został stworzony tylko do tego, żeby jeść, wydalać, pracować, odpoczywać a na koniec umrzeć, stawia nas w jednej grupie z ludźmi podobnie poszukującymi sensu życia. Do poszukiwania sensu życia bez wątpienia potrzebny jest bystry umysł, silna wola i zdrowe ciało.  Właśnie dlatego starożytni mędrcy opracowali system pomagający zatrzymać proces rozkładu, umożliwiający utrzymanie wysokiego poziomu sprawności fizycznej i umysłowej.

W XX wieku Swami Visnudevananda,  z myślą o nas, współczesnych, zapracowanych, zestresowanych, żyjących szybko, sprowadził starożytną wiedzę do kompendium zawartego w pięciu podstawowych punktach, które łatwo włączyć w zabieganą codzienność. Stanowią one nierozerwalną, spójną całość, umożliwiającą świadome doświadczanie szczęścia.

Czytaj więcej...

JOGA wg SIVANANDY

Swami Sivananda (1887-1963), jeden z największych nauczycieli jogi XX w., jest twórcą stylu, który wziął nazwę od jego imienia – joga Sivanandy. Czym ten styl różni się od innych ?

Ten rodzaj jogi kładzie nacisk na całościowy rozwój człowieka we wszystkich trzech aspektach: fizycznym, psychicznym i duchowym.

Nie chodzi  o wykonanie skomplikowanej asany, wyginającej ciało w różne strony, czy silne spocenie się, ale o uruchomienie naturalnego, niezakłóconego przepływu energii w całym ciele praktykującego i doprowadzenie jej do wszystkich zakamarków organizmu, wszystkich narządów wewnętrznych, mięśni i stawów. Prawidłowy, płynny przepływ energii gwarantuje zdrowie i witalność.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS