www.drogidozdrowia.pl

CZIKUNG A TAJCZI

Czym się różni czikung od tajczi ?

Odpowiedź jest i prosta, i złożona.
Prosta to stwierdzenie faktu, że tajczi (taijiquan) wywodzi się ze sztuk walki, a czikung (qigong) to od samego początku ćwiczenia profilaktyczno-zdrowotne i lecznicze, które były w Chinach stosowane od niepamiętnych czasów, dużo wcześniej niż powstały zorganizowane formy sztuk walki. Tak przynajmniej się uważa.
Inną wyraźnie widoczną różnicą jest większa mobilność form tajczi (tzn. przemieszczanie się po dość dużej przestrzeni), a większa statyczność form czikungu (na ogół wykonywane są w miejscu). Oczywiście i od tej reguły są wyjątki. Istnieją czikungi ruchome, a pojedyncze ruchy tajczi można wykonywać w miejscu.
Obecnie oba systemy pracy z ciałem, umysłem i duchem służą głównie temu samemu celowi - utrzymaniu, wzmocnieniu (lub odzyskaniu) dobrego zdrowia i równowagi wewnętrznej.
Owszem, w wielu szkołach tajczi prowadzone są zajęcia w aspekcie zastosowania ruchów formy do walki (wushu), a nawet pośród istniejących na świecie tysięcy form czikungu znajdziemy formy bojowe. Jednak i wówczas mają one niezwykle korzystny wpływ na zdrowie.
Tak więc różnią je korzenie, ale łączy wspólny cel, a także to, że oba systemy są powiązane z Tradycyjną Medycyną Chińską. Jako formy pracy z energią życiową czi, wpływają na usprawnienie jej krążenia w meridianach.
Często są  praktykowane równocześnie i doskonale się uzupełniają. Niektórzy uważają tajczi po prostu za rodzaj czikungu.

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

O AUTORCE

KAXIA ELŻBIETA KOWALEWSKA

Instruktorka czikungu i tajczi, kwalifikowana instruktorka rekreacji ruchowej - fitnessu psychofizycznego. Uczennica mistrzów: Yang Juna (tajczi rodziny Yang), Liu Zhongchuna (czikung Lecący Żuraw), Daisy Lee  (czikung Promienny Lotos) i Sławomira Pawłowskiego (czikung szaoliński). 

Przez wiele lat uprawiała jogę. W 2003 r. wyjechała do Chin i poznała chińskie systemy pracy z ciałem. Od 2005 r. należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Tajcziczuan Stylu Yang (z 3. stopniem w rankingu tego Stowarzyszenia - odznaka Złotego Orła).

Prowadzi zajęcia i propaguje czikung i tajczi, a także zdrowy styl życia. 

http://www.taichiyang.waw.pl

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS