www.drogidozdrowia.pl

CZY WIEMY, ŻE ODDYCHAMY?

Bez jedzenia możemy żyć kilkadziesiąt dni, bez picia możemy żyć kilka dni, a bez oddechu tylko parę minut. Oddech jest najważniejszy dla naszego życia. A czy w ogóle jesteśmy świadomi tego, że oddychamy? Często nie. W ogóle nie zwracamy uwagi na jego jakość i rolę. O tym jak ważna jest jakość powietrza, które wraz z oddechem wprowadzamy do naszego organizmu, z racji smogu w wielu miastach, dużo się ostatniej zimy mówiło. Ale często niewiele wiemy o sposobie w jaki oddychamy, i nie zdajemy sobie sprawy, że ten sposób jest bardzo ważny dla naszego samopoczucia i zdrowia.  A o tym nikt, być może poza niektórymi nauczycielami jogi, nie przypomina.

Czytaj więcej...

MOŻE WARTO JEŚĆ UWAŻNIE?

W naszym zabieganym świecie często jemy w biegu, nieświadomie, wykonując jednocześnie wiele czynności. I wtedy bardzo łatwo o przeoczenie momentu w którym już jesteśmy syci. Jemy dalej, bo nie zauważyliśmy, że nasze ciało wysyła już do mózgu sygnał – STOP – „przestań już pochłaniać kolejne kalorie, bo już ich nie potrzebuję!”. Wiadomo, co wtedy się dzieje – powoli przybieramy na wadze.

Czytaj więcej...

TWORZENIE MANDALI - SPOSOBEM NA ODZYSKIWANIE RÓWNOWAGI PSYCHICZNEJ

LEE MAJEWSKI

Mantra jest świętą sylabą, słowem lub wersetem, które przekazali nam ryszi (z ang. rishi - mędrcy, kapłani, autorzy tekstów wedyjskich podane za wikipedią) tysiące lat temu. Zwykle sformułowana jest w Sanskrycie i zgodnie z wiarą joginów ma psychologiczną i duchową moc. Mantra przedstawia pierwiastek boski w postaci dźwięku. Jej graficznym wyobrażeniem jest Mandala przedstawiająca pierwiastek boski w postaci graficznej.

Czytaj więcej...

CZANTING – MELODYJNA RECYTACJA

LEE MAJEWSKI

Czanting (chanting – ang.) oznacza grupowe rytmiczne powtarzanie mantry na prostą melodię. Zgodnie z badaniami wykonanymi w the Cleveland University USA, rytmiczne tony, które śpiewnie recytujemy, ale ich znaczenia nie znamy, powodują powstanie w ciele efektu neurolingwistycznego - the neuro-linguistic effect (NLE). Kiedy znamy znaczenie recytowanej mantry, powstaje efekt psycholingwistyczny - psycholinguistic effect (PLE). NLE i PLE powstają na skutek produkowania przez mózg w czasie czantingu i rozprowadzania po ciele, uzdrawiających substancji rozpoczynających proces zdrowienia.

Czytaj więcej...

REFLEKSOLOGIA - STOPA JEST LUSTREM NASZEGO CIAŁA

Na skórze znajdują odbicie wszystkie organy wewnętrzne naszego ciała. Skóra niesie informacje na temat zdrowia lub choroby ciała. Co więcej przez skórę możemy wywierać wpływ na organy wewnętrzne i leczyć je. Możemy leczyć ciało robiąc masaż stóp. Możemy dostawać informacje na temat ciała także badając dotykiem stopy. Oczywiście takie metody nie dają 100% pewności, nie zastępują roentgena, czy diagnostyki laboratoryjnej. Nie temu służą i nie taki jest ich cel. Ale dają wiele dodatkowych informacji pożytecznych dla kogoś kto zna i rozumie ten system, bo dzięki nim uzupełni swój lekarski repertuar.

Obejrzyj ...

ODDECH - BRAMA ŻYCIA

ELA KWASEK-HORTMANOWICZ

Oddech towarzyszy nam od poczęcia do czasu pożegnania się ze światem (wg poetów - ostatnie tchnienie). Początkowo oddychamy poprzez układ oddechowy matki. Jedną z pierwszych czynności po narodzinach stanowi samodzielny oddech. Mało osób zdaje sobie sprawę, że tlen jest dostarczany do naszego organizmu, wszystkich jego organów, tkanek, narządów w czasie wydechu. Jeszcze mniej osób doświadcza zmiany przebiegu fazy wdechu i wydechu. Kto z nas na co dzień liczy, ile oddechów wykonujemy w czasie jednej minuty.

Czytaj więcej...

SPOSÓB ODŻYWIANIA A ODPORNOŚĆ NA CHOROBY

ELŻBIETA KWASEK

Powszechnie znane polskie porzekadło „W zdrowym ciele zdrowy duch” wskazuje na wzajemną relację pomiędzy stroną fizyczną i psychiczną człowieka. W Azji znane jest powiedzenie „Jesteś tym, co jesz”. Niemcy mają przysłowie, którego brzmienia nie oddaje tłumaczenie na język polski, ale warto je przytoczyć: „Spożywasz codziennie jabłko, rzadko widujesz lekarza”. Można zatem wysnuć wniosek, że jedzenie utrzymuje nas przy życiu, ale to właśnie zdrowy pokarm pozwala na utrzymanie zdrowia, a odpowiednia kompozycja spożywanych pokarmów może uleczyć.

Czytaj więcej...

RZECZYWISTE ODWRACANIE PROCESÓW STARZENIA część II

ALEKSANDER NAWAŁOW

Korzystając z praw ekonomii kontrolujemy równowagę sił życiowych zapewniając energię organizmowi. Zwiększa to potencjalne możliwości dalszego rozwoju organizmu i prowadzi do prawdziwego odmłodzenia. Oczywistym jest fakt, że wraz z wiekiem, który powoduje zmniejszenie rezerw, organizm przestaje dostosowywać się do środowiska - powietrza, wody, żywności itd.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS