www.drogidozdrowia.pl

CZANTING – MELODYJNA RECYTACJA

LEE MAJEWSKI

Czanting (chanting – ang.) oznacza grupowe rytmiczne powtarzanie mantry na prostą melodię. Zgodnie z badaniami wykonanymi w the Cleveland University USA, rytmiczne tony, które śpiewnie recytujemy, ale ich znaczenia nie znamy, powodują powstanie w ciele efektu neurolingwistycznego - the neuro-linguistic effect (NLE). Kiedy znamy znaczenie recytowanej mantry, powstaje efekt psycholingwistyczny - psycholinguistic effect (PLE). NLE i PLE powstają na skutek produkowania przez mózg w czasie czantingu i rozprowadzania po ciele, uzdrawiających substancji rozpoczynających proces zdrowienia.

Każdy dźwięk, który wydajemy powoduje wibracje w naszym ciele. Wibrują kości, mięśnie, płyny ustrojowe. W czasie śpiewu szczególnie korzystne dla naszego mózgu i całego ciała jest wydłużanie samogłosek. Po trzech, czterech minutach śpiewnej recytacji fale mózgowe zaczynają się porządkować, wzrasta także temperatura mięśni i skóry. Ludzie pierwotni posiadali intuicyjną wiedzę i równoważyli ciało, serce i umysł rytualnym śpiewem. W ten sposób łączyli się z nadświadomością i uzdrawiali własne organizmy.

Z naukowego punktu widzenia, wspólna melodyjna recytacja w grupie powoduje grupowy rezonans, który silnie wzmacnia efekty działania czantingu na każdego członka grupy. Jak pokazują badania, 2 umysły mogą się zsynchronizować – wówczas fale mózgowe mają podobną częstotliwość. I tak jak synchronizacja fal elektromagnetycznych mózgu, w częstotliwości i w fazie, może pojawić się między dwoma osobami, tak samo pole elektryczne każdego członka grupy po pewnym czasie synchronizuje się z całością.  Powstaje wówczas doskonale zestrojony chór. Ten proces podobny jest do procesu zachodzącego w określonej grupie elektronów, która po pewnym czasie zaczyna wibrować zgodnie, jak jeden ogromny elektron. Grupa stwarza rezonans, który przewyższa indywidualny efekt.

Łatwo zauważyć, że jeżeli jesteśmy zestresowani, ogarnięci niepokojem lub złością, czy w stanie w depresji, naturalny rytm bicia serca zostaje automatycznie zakłócony. Staje się chaotyczny i słaby. Natomiast w stanie dobrego samopoczucia, lub kiedy ogarnia nas uczucie wdzięczności czy współczucia rytm serca jest zrównoważony i silny.

Czy możemy wpływać na rytm naszego serca?

Kiedy powtarzamy mantrę lub modlitwę oddech automatycznie zwalnia i często oddychamy w tempie 6 oddechów na minutę. Ta częstotliwość oddechu powoduje, że wszystkie systemy ciała – układ trawienny, sercowo-naczyniowy, nerwowy zaczynają się synchronizować i wspomagać wzajemnie. W wyniku tej synchronizacji wszystkie funkcje autonomiczne ciała wspomagają nawzajem swoje działania, w efekcie dając lepsze funkcjonowanie systemu odpornościowego, zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie, a także regulację poziomu cukru we krwi. Innymi słowy rozpoczyna się proces samouzdrawiania.

Kiedy przez dłuższy czas wydajemy powtarzające się dźwięki, tworzymy określoną częstotliwość. Jest udokumentowane, że częstotliwości śpiewanych modlitw mają pozytywny wpływ na nasze ciało na poziomie zarówno komórkowym jak i narządowym. Komórki i organy ciała rezonują do częstotliwości śpiewu, będąc porządkowane i harmonizowane w całym naszym ciele.

Badania zrobione przez Alfreda Tomatisa w  the French Academy of Science and Medicine („Sound therapy” A.Tomatis) pokazały, że śpiewane dźwięki mają terapeutyczny efekt na nasze ciało - łagodzą cały system, odgrywają znaczną rolę w odwracaniu chorób serca, a także uaktywniają naturalne procesy leczenia.

Brak spójności funkcjonowania wszystkich układów naszego organizmu z wiekiem zwiększa się i jest jednym z czynników powodujących problemy zdrowotne - wzrost ciśnienia krwi, niewydolność kardiologiczną, problemy układu trawiennego, problemy neurologiczne, czy wiele chorób włączając w to cukrzycę i raka.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że równowaga funkcji biologicznych bardzo dobrze daje się regulować poprzez powolny oddech, koncentrację i wspólny śpiew. Można poprawiać swoje samopoczucie, naprawiać ciało, porządkować emocje czy uspokajać myśli tak prostą  metodą jaką jest grupowa śpiewna recytacja – czanting. Warto spróbować.

Na podst. : „Beyond Cancer - Healing the Whole Being”  Lee Majewski

FOT.: Autor i https://static1.squarespace.com/

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS