www.drogidozdrowia.pl

TWORZENIE MANDALI - SPOSOBEM NA ODZYSKIWANIE RÓWNOWAGI PSYCHICZNEJ

LEE MAJEWSKI

Mantra jest świętą sylabą, słowem lub wersetem, które przekazali nam ryszi (z ang. rishi - mędrcy, kapłani, autorzy tekstów wedyjskich podane za wikipedią) tysiące lat temu. Zwykle sformułowana jest w Sanskrycie i zgodnie z wiarą joginów ma psychologiczną i duchową moc. Mantra przedstawia pierwiastek boski w postaci dźwięku. Jej graficznym wyobrażeniem jest Mandala przedstawiająca pierwiastek boski w postaci graficznej.

Zwykle przedstawia jakiś centralny punkt i geometryczne figury wokół niego. Wiele form w naturze ma wygląd mandali: kwiaty, pajęcze sieci, słoje drzew. Mandala może zwierać w sobie również elementy ikonograficzne

Tybetańskie słowo „mandala”, dkyil-‘khor, znaczy dosłownie „to, co otacza centrum”. „centrum” odnosi się tu do znaczenia, a „to, co je otacza” – mandala – to okrągły symbol, który to znaczenie reprezentuje.

Mandala była używana przez wiele kultur jako rekwizyt wspomagający medytację. Jest skutecznym narzędziem do koncentracji, kontemplacji i medytacji. Reprezentuje połączenie pomiędzy życiem jednostki, doświadczaniem jego materialnego aspektu, a wyższą transcendentalną rzeczywistością.

Tworzenie mandali wycisza, poprawia koncentrację, pobudza kreatywność twórczą, zmniejsza stany lękowe, przyczynia się do konsekwencji i wytrwałości w działaniu i in.

Wykorzystał to już słynny szwajcarski psychoanalityk C.G. Jung, który posługiwał się techniką rysowania mandali lecząc pacjentów z depresji i nerwic. Wg Junga narysowane mandale odbijają naszą świadomość i nieświadomość - całą naszą jaźń. Analizując kształty i kolory używane przy tworzeniu rysunku Jung określał stan psychiczny pacjenta, dominujące emocje i ukryte, bądź nieuświadomione problemy.

Tworzenie mandali jest formą medytacyjnego ćwiczenia, które może przebiegać na wiele różnych sposobów. Mandale mogą być malowane, tkane, sypane z kolorowego piasku – tworzą wówczas bajecznie kolorowe obrazy, a także trójwymiarowe - budowane z drewna lub metalu. Można również wykorzystać mandale do medytacyjnej introspekcji. Wtedy mandala nie tylko jest rysunkiem, ale również zamieszczamy w niej zapisane treści. Np. w kole podzielonym na 16 równych części możemy wpisać fundamentalne pytania na temat wartości i celu życia. Szukając wewnątrz siebie odpowiedzi na te podstawowe pytania, doświadczamy głębokiej introspekcji, badamy swoje podstawowe wartości, docieramy do tego co jest dla nas ważne życiu. Ten proces nie jest intelektualną introspekcją, a jest głęboko medytacyjny. Mamy okazję aby poczuć swoje najgłębsze pragnienia i zrozumieć jakich zmian musimy dokonać aby te pragnienia mogły się spełnić.

Rysowanie mandali trwa zwykle jedną do trzech jednogodzinnych sesji i porusza głębokie obszary jestestwa. Mogą wtedy pojawić się znaczące sny, chwile nagłego olśnienia, gwałtowne niespodziewane emocje.

Dzięki procesowi rysowania mandali porządkujemy swoje rozproszone energie, skupiamy się wewnętrznie, stajemy się stabilni. Znajdujemy swój własny kompas, lub własną kotwicę. Narysowana mandala staje się również mapa drogową pomagającą w znajdowaniu głębokich lub ukrytych pragnień, i znaczenia życia. Narysowaną mandalę warto zachować, gdyż ta mapa drogowa jest żywym dokumentem. Z upływem czasu i wraz z rozwojem wewnętrznym, mapa może zmieniać się. Mogą na niej powstawać nowe ścieżki lub nowe skróty.

Na podst. : „Beyond Cancer - Healing the Whole Being”  Lee Majewski

Fot.: www.cannypic.com, http://all-free-download.com, www.odditiesofourplanet

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS