Brak wzwodu - wina partnerki czy poważny problem?

Brak wzwodu - wina partnerki czy poważny problem?

Problemy z erekcją to bardzo delikatny i wstydliwy temat dla wielu mężczyzn. Niestety, często zdarza się, że partnerka obwinia siebie za tę przypadłość, co tylko pogarsza sytuację. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości - brak wzwodu rzadko kiedy wynika z "winy" kobiety. Jest to raczej objaw głębszych przyczyn, które wymagają zrozumienia i odpowiedniego postępowania.

Zrozumieć zaburzenia erekcji

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, wyjaśnijmy czym właściwie są zaburzenia erekcji. To trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu wzwodu niezbędnego do odbycia stosunku płciowego. Mogą mieć one charakter przejściowy lub przewlekły.

Ważne jest zrozumienie, że brak erekcji nie zawsze oznacza "brak podniecenia". Wzwód jest złożonym mechanizmem fizjologicznym, na który wpływa wiele czynników - nie tylko pożądanie seksualne, ale również kwestie psychologiczne i zdrowotne.

Przyczyny zaburzeń erekcji - nie wina partnerki!

Wiele kobiet błędnie obwinia siebie za problemy męża lub partnera z erekcją. Tymczasem główne przyczyny leżą gdzie indziej:

Problemy zdrowotne

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji należą schorzenia układu krążenia, cukrzyca, choroby neurologiczne, otyłość i inne dolegliwości zdrowotne. Ich wpływ na funkcje seksualne jest oczywisty.

Stres i problemy psychologiczne

Brak wzwodu może też wynikać z przewlekłego stresu, depresji, lęków czy niepokojów. Nawet chwilowe napięcie, obawy lub negatywne odczucia mogą zakłócić mechanizm erekcji.

Zażywane leki

Wiele leków, w tym te stosowane w leczeniu chorób układu krążenia, antydepresanty czy środki przeciwbólowe może negatywnie wpływać na sprawność seksualną mężczyzn.

Uzależnienia

Zarówno nadużywanie alkoholu, jak i inne uzależnienia stanowią częstą przyczynę zaburzeń erekcji.

Wiek

Z wiekiem problemy z wzwodem spotykane są coraz częściej, co wiąże się ze stopniowym osłabianiem funkcji seksualnych u dojrzałych mężczyzn.

Jak widać, praktycznie żadna z wymienionych przyczyn nie zależy od partnerki! Brak wzwodu to najczęściej objaw poważniejszych problemów zdrowotnych lub psychicznych i nie powinien być traktowany jako wina kobiety.

Jak sobie radzić z zaburzeniami erekcji?

Skoro został już wyjaśniony mit "winy partnerki" za brak erekcji, jak należy postępować w przypadku wystąpienia tego problemu? Oto kilka wskazówek:

Porozmawiaj otwarcie

Przede wszystkim należy poruszać temat bez obaw i z otwartą postawą. Szczera rozmowa z partnerem pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i budować wzajemne zrozumienie.

Zasięgnij porady lekarza

Podstawą jest zdiagnozowanie i wyeliminowanie potencjalnych przyczyn medycznych przez specjalistę. Może on również zaproponować odpowiednią terapię, np. leki na zaburzenia erekcji.

Rozważ terapię psychologiczną

W przypadku podłoża psychicznego problemu pomocna może okazać się wizyta u seksuologa lub psychoterapeuty. Niektórzy specjaliści łączą oba nurty pomocy.

Zadbaj o zdrowy styl życia

Utrzymanie prawidłowej wagi, aktywność fizyczna, zdrowa dieta i rezygnacja z nałogów to podstawa, aby uniknąć lub zredukować ryzyko zaburzeń erekcji.

Buduj intymność

Nie zapomnij o stworzeniu odpowiedniej atmosfery dla zbliżenia - bez pośpiechu, nacisków i stresu. Pielęgnuj intymność i wzajemne zrozumienie z partnerką.

Nie obwiniaj się nawzajem

Przede wszystkim unikajcie obwiniania się nawzajem. Brak wzwodu nie jest niczyją "winą" - to medyczny problem do rozwiązania. Wspierajcie się zamiast oskarżać.

Problemy z erekcją to częsty przypadłość, zwłaszcza wśród dojrzałych mężczyzn. Aczkolwiek brak wzwodu bardzo rzadko wynika z "winy" partnerki. Ma on swoje źródła w czynnikach zdrowotnych, psychicznych, a także jest naturalną przypadłością wieku.

Najważniejsze jest zachowanie otwartości, wzajemnego wsparcia i skorzystanie z profesjonalnej pomocy medycznej lub psychologicznej. Dzięki temu uda się przezwyciężyć zaburzenia erekcji i cieszyć się pełnią życia seksualnego. Dużą rolę odgrywa tu również zmiana nastawienia i niedopuszczanie do obwiniania się nawzajem.