Kwiaty na urodziny - jak je wybrać? Czym się kierować przy ich wyborze?

Kwiaty na urodziny - jak je wybrać? Czym się kierować przy ich wyborze?

Urodziny to wyjątkowa okazja, przy której często obdarowujemy solenizanta kwiatami. Bukiet jest nie tylko piękną dekoracją, ale także wyrazem naszych uczuć i życzeń. Jednak nie zawsze wiemy, jakie kwiaty na urodziny będą najlepszym wyborem. W tym artykule podpowiemy, czym się kierować przy ich wyborze, aby ten prezent w pełni się udał!

Znaczenie kwiatów

Kwiaty od wieków były symbolem życia, radości, a także miłości. Dlatego tak chętnie obdarowujemy nimi osoby najbliższe. Ich kolor, zapach i rodzaj mają własną symbolikę, która nadaje bukietowi głębszy sens. Warto o tym pamiętać przy wyborze kwiatów na urodziny.

Na przykład:

  • Róże symbolizują miłość i są bardzo romantyczne
  • Lilie wyrażają niewinność i czystość
  • Tulipany oznaczają radość i wdzięczność
  • Gerbery kojarzą się z doskonałością i szczęściem
  • Chryzantemy to symbol długiego życia i zdrowia

Możemy więc dobrać odpowiedni bukiet, który najlepiej odda nasze życzenia dla solenizanta.

Kolor kwiatów ma znaczenie

Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze kwiatów na urodziny jest również ich kolorystyka. Poszczególne barwy niosą bowiem zupełnie inne przesłanie:

  • Czerwone kwiaty oznaczają miłość, energię i namiętność. Świetnie sprawdzą się jako prezent dla żony lub narzeczonej.
  • Żółte to radość, pogoda ducha i optymizm. Takie kwiaty urodzinowe z pewnością umilą ten dzień.
  • Białe są symbolem czystości, niewinności i nowego początku. Przepięknie wyglądają w bukietach dla młodych kobiet.
  • Niebieskie to barwa lojalności, zaufania i spokoju. Mogą być miłym akcentem w kwiatach dla przyjaciółki.
  • Fioletowe oznaczają duchowość, mądrość i skromność. Dobrze komponują się z bukietami dla dojrzałych pań.

Jeśli zależy nam, by nasz bukiet miał konkretne przesłanie, warto zwrócić uwagę na kolorystykę kwiatów.

Ulubione kwiaty obdarowywanej osoby

Najlepszym wyborem będą zawsze ulubione kwiaty osoby, którą chcemy obdarować. Dzięki temu prezent będzie nie tylko piękny, ale także idealnie dopasowany do jej gustu. Pewnie często słyszeliśmy w rozmowach, jakie ma upodobania kwiatowe?

Jeśli nie znamy preferencji - warto zapytać bliskich o to, jakie gatunki solenizantka najbardziej lubi. A może nawet wcześniej sama o nich wspominała? Każda z nas ma inne kubki smakowe, więc ten drobny gest z pewnością zostanie doceniony.

Wiek i okoliczności

Przy wyborze kwiatów na urodziny powinniśmy wziąć także pod uwagę wiek obdarowywanej osoby oraz okoliczności. Inne rodzaje kwiatów będą odpowiednie dla młodej dziewczyny, inne dla dojrzałej kobiety, a jeszcze inne dla seniorki.

Dla młodych pań świetnie sprawdzą się kolorowe, żywe bukiety z tulipanów, gerber czy również róż. Dla pań w średnim wieku możemy zdecydować się na bardziej eleganckie kompozycje z lilii, frezji lub ezotycznych storczyków. Z kolei dla seniorek lepszym wyborem mogą okazać się spokojniejsze i klasyczne bukiety z żonkili, chryzantem czy goździków.

Zwróćmy też uwagę na okoliczności, w jakich składamy życzenia. Urodziny w gronie najbliższej rodziny wymagają innego bukietu niż rocznica w pracy czy na spotkaniu towarzyskim. W tym pierwszym przypadku możemy pozwolić sobie na bardziej romantyczne i sentymentalne kompozycje.

Przesłanie kwiatowego prezentu

Zastanówmy się, jaki przekaz ma nieść nasz bukiet? Czy ma być wyrazem głębokiej miłości i uczucia? A może chcemy po prostu życzyć zdrowia, szczęścia i pomyślności? Albo sprawić radość kobietą, która nas inspiruje?

W zależności od intencji dobierzemy odpowiednie kwiaty na urodziny. Jeśli chcemy wyrazić miłość - zdecydujmy się na klasyczne róże. Dla przyjaciółki wspaniałym wyborem mogą być radosne tulipany. Matce lub seniorce z rodziny z pewnością przypadną do gustu eleganckie lilie. Kobietę podziwianą możemy natomiast obdarować egzotycznymi kwiatami, jak strelicje czy anthurium.

Forma bukietu

Ostatnim czynnikiem wartym uwagi przy wyborze kwiatów na urodziny jest ich forma i opakowanie. Klasyczny, okrągły bukiet to zawsze strzał w dziesiątkę. Możemy jednak pokusić się o coś bardziej wyszukanego i oryginalnego.

Popularne są obecnie kompozycje kwiatowe w pudełkach, nawiązujące do holenderskiej sztuki składania bukietów. Bardzo efektownie prezentują się także kwiaty zamknięte w ozdobnych wazonach lub wysokie, smukłe kompozycje w koszykach i naczyniach. Szczególnie polecane są dla osób ceniących sobie wyszukany design.

Zwróćmy uwagę, by opakowanie bukietu także nawiązywało stylistyką do okazji i osoby obdarowywanej. Dla młodych kobiet możemy zdecydować się na żywe, radosne kolory i wzory. Dla dojrzałych pań lepiej sprawdzą się bardziej stonowane i eleganckie akcenty.

Dobór odpowiednich kwiatów na urodziny wymaga od nas pewnej wiedzy oraz uwzględnienia kilku istotnych czynników. Kluczowe jest wzięcie pod uwagę symboliki kolorów, gatunków kwiatów oraz dopasowanie bukietu do wieku i gustu solenizantki. Ogromną zaletą kwiatów jest fakt, że możemy nadać im bardzo osobiste przesłanie i wyrazić za ich pomocą nasze najszczersze, mądre życzenia urodzinowe. Wystarczy jedynie odpowiednio je dobrać, by uczynić ten prezent wyjątkowym!