Jak wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Oczyszczalnie ścieków zainstalowane przy wolnostojących domach lub w gospodarstwach rolnych świetnie zastępują tradycyjne szamba i są bardziej przyjazne dla środowiska. Odpowiednio dobrany system skutecznie oczyści ścieki, będzie tani w eksploatacji oraz łatwy w użytkowaniu. Dowiedz się, jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków!

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

W firmach, które oferują przydomowe systemy do oczyszczania ścieków, dostępne są rozwiązania o nieco innym sposobie działania. Jedne z najbardziej popularnych instalacji to:

  • oczyszczalnie drenażowe

Oczyszczalnie drenażowe to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań. Na system składa się m.in. osadnik gnilny oraz drenaż, który filtruje nieczystości. Przydomowe oczyszczalnie ścieków tego typu pracują efektywnie, lecz wymagają dużej powierzchni działki i odpowiednich warunków gruntowych, aby umożliwić ich montaż.

  • oczyszczalnie biologiczne

W biologicznych oczyszczalniach wykorzystuje się mikroorganizmy do rozkładu zanieczyszczeń organicznych, które znajdują się w ściekach. Zapewniają o wiele lepszą skuteczność oczyszczania ścieków niż systemy drenażowe. Co więcej, biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków, dostępne w firmie Bioinstal, świetnie sprawdzą się na niewielkich działkach, gdyż mają one kompaktowe rozmiary i nie wymagają rozległej przestrzeni podczas montażu.

  • oczyszczalnie z filtrem roślinnym

W tego typu oczyszczalniach wykorzystuje się specjalnie wyselekcjonowane gatunki roślin do oczyszczania ścieków w sposób naturalny. Jest to rozwiązanie ekologiczne, które może dodatkowo poprawić estetykę ogrodu. Filtry roślinne są jednak mniej skuteczne w przypadku dużych ilości ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak wybrać?

  • Rodzaj gruntu i warunki wodne

Jednym z kluczowych czynników wpływających na wybór przydomowej oczyszczalni ścieków jest typ gruntu na działce. Grunty piaszczyste lepiej przepuszczają wodę, co sprawdzi się w przypadku oczyszczalni drenażowych. Na gruntach gliniastych warto wykorzystać przydomowe oczyszczalnie biologiczne. Przed montażem systemu należy uwzględnić m.in. poziom wód gruntowych. Ich wysoki poziom może wymagać zastosowania dodatkowych zabezpieczeń i wpływać na skuteczność działania oczyszczalni.

  • Wielkość i kształt działki

Powierzchnia działki i jej kształt będą mieć wpływ na prace montażowe oraz możliwość zastosowania wybranego rodzaju oczyszczalni. Tradycyjne, drenażowe oczyszczalnie wymagają więcej miejsca na poprowadzenie systemów drenażowych. Z kolei biologiczne oczyszczalnie ścieków mają mniejsze rozmiary, można więc wykorzystać je na ograniczonej przestrzeni.

  • Ilość ścieków

Warto oszacować dzienną czy miesięczną ilość produkowanych ścieków i dopasować wielkość oraz wydajność systemu do zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Oczyszczalnie biologiczne i z filtrem roślinnym okażą się bardziej efektywne w przypadku większych ilości ścieków.

  • Koszty utrzymania oczyszczalni

Wydatki związane z eksploatacją oczyszczalni różnią się w zależności od ich rodzaju. Oczyszczalnie drenażowe są zwykle tańsze w instalacji, ale mogą generować wyższe koszty związane z czyszczeniem, konserwacją i serwisowaniem całego systemu. Chociaż ceny oczyszczalni biologicznych są wyższe, w perspektywie czasu okazują się korzystniejszym rozwiązaniem. Mają one mniejsze wymagania związane z czyszczeniem i konserwacją w porównaniu z pozostałymi systemami.

  • Wymogi prawne dotyczące oczyszczalni

Niezależnie od wybranego typu oczyszczalni, należy mieć na uwadze przepisy dotyczące ochrony środowiska oraz prawo budowlane, by nie narażać się na ewentualne nieprzyjemności i kary pieniężne. Instalacja większych oczyszczalni może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę, z kolei mniejsze systemy wystarczy zgłosić do gminy. Warto sprawdzić wymagania, jakie według przepisów powinna spełniać przydomowa oczyszczalnia ścieków, jak np. zachowanie odpowiedniej odległości od ogrodzenia działki i budynku mieszkalnego.

Podsumowanie

Jak wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków? Należy zwrócić uwagę m.in. na rodzaj oczyszczalni i sposób usuwania zanieczyszczeń, a także wielkość systemu i jego wydajność. Warto przeanalizować także typ gruntu na działce oraz całkowite koszty użytkowania systemu, by zakup okazał się udany.