Niedźwiedzie w Szczyrku - szokujące nagranie podbiło Internet

Niedźwiedzie w Szczyrku - szokujące nagranie podbiło Internet

Internautów zelektryzowało nagranie, na którym widać dwa niedźwiedzie spacerujące swobodnie wzdłuż ośnieżonej drogi. Kierowca zatrzymuje się, by nagrać niecodzienne zjawisko, a następnie wyrzuca przez okno jabłko, które jedno ze zwierząt momentalnie zjada. Film błyskawicznie obiegł media społecznościowe, z opisem sugerującym, że wydarzenie miało miejsce w podbeskidzkiej miejscowości Szczyrk.

Prawda czy fałsz? Dyskusje nie milkną

Choć nagranie rozpaliło dyskusje i spekulacje w internecie, wiele wskazuje na to, że wydarzenia nie rozegrały się w Polsce. Eksperci i internauci zwracają uwagę na niepolskie oznakowanie drogi i barierki, sugerując raczej lokalizację w rumuńskich Karpatach. Tomasz Gawęda, rzecznik Nadleśnictwa Bielsko, stanowczo zaprzecza, jakoby miało to miejsce w Szczyrku czy gdziekolwiek indziej w Polsce.

Niedźwiedzie przyzwyczajone do ludzi

Niezależnie od prawdziwej lokalizacji, wideo ilustruje dość powszechne zjawisko w niektórych rejonach świata - niedźwiedzie przyzwyczajone do obecności ludzi i oczekujące od nich pokarmu. Takie zachowania, choć mogą wydawać się urokliwe, są niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla człowieka, naruszając naturalny szacunek przed dzikimi stworzeniami.

Rzadkie wizyty w Beskidach

Tymczasem w polskich Beskidach, w tym na obszarze Nadleśnictwa Bielsko, niedźwiedzie to rzadkość. Jak tłumaczy Tomasz Gawęda, te płochliwe stworzenia pojawiają się tu jedynie incydentalnie, najczęściej wiosną, gdy po zimowej hibernacji wyruszają na dłuższe wędrówki w poszukiwaniu pożywienia. Jesienią ubiegłego roku leśnicy odnotowali jedynie ślady niedźwiedzi w rejonie Malinowskiej Skały.

Nie wszystko, co w sieci, jest prawdą

Choć nagranie z niedźwiedziami podgrzało atmosferę wokół Szczyrku, okazało się fejkiem i kolejnym przypomnieniem, by z rezerwą podchodzić do materiałów krążących w internecie. Zamiast sensacji, wideo ukazuje bardziej uniwersalne problemy związane z relacjami między ludźmi a zwierzętami, które warto rozważać z rozwagą i szacunkiem dla natury.