www.drogidozdrowia.pl

JOGA SOMATYCZNA

Od pewnego czasu na Zachodzie funkcjonuje termin Joga Somatyczna. Według słownika PWN „soma” to ta część człowieka, która jest nie jest psyche – duszą, czyli są to wszystkie komórki. A synonimem przymiotnika somatyczny jest – fizyczny, cielesny, związany z ciałem. Angielski termin Joga Somatyczna określa ćwiczenia fizyczne będące terapią nie tylko dla naszego ciała, ale głównie sposobem na odświeżenie systemu za pomocą którego mózg zawiaduje mięśniami. Powoduje transformację połączeń między mózgiem a mięśniami.

Czytaj więcej...

KARMA JOGA – joga działania…

ALICJA SYRYCA

Słowo karma pochodzi od sanskryckiego słowa kri - „działać”. Każde działanie jest karmą. Słowem karma określać możemy również skutki wszelkich działań. W Karma Jodze słowo to oznacza po prostu bezinteresowną pracę - pracę jako taką, bez oczekiwania na jej rezultaty, bez oczekiwania zapłaty... Może być to praca dla siebie, dla innych, praca dla Boga... Gdy zagłębimy się w duchowe obszary naszego Jestestwa odkryjemy, że każda najprostsza czynność, każde nasze działanie może być Karma Jogą... Stajemy się wówczas świadomym boskim współpracownikiem, a nasz Pracodawca przejawia się w każdej żywej Istocie, którą spotykamy na drogach naszego życia…

Czytaj więcej...

JOGA TWARZY?

Według niektórych termin ”joga twarzy” jest nadużyciem. Inni twierdzą, że zgodnie z terminem buddyjskim “Sarvam Anityam” – wszystko jest zmienne i akceptują poszerzenie znaczenia wyrazu „joga”. Wśród nowych odmian jogi, które pojawiły się w ostatnich latach jest również joga twarzy. Jest to kombinacja ćwiczeń mięśni twarzy, masażu, akupresury i relaksacji. Pomaga w ukrwieniu mięśni i skóry twarzy dając efekt promienności. To naturalna droga w kierunku powstrzymania starzenia, bez uciekania się do zewnętrznej ingerencji mechanicznej lub chemicznej i bez niepotrzebnego obciążania organizmu łykaniem różnych tabletek.

Czytaj więcej...

PAWANMUKTASANA – IMPRESJE NAUCZYCIELKI JOGI

EWA BANASZKIEWICZ

PAWANMUKTASANA - czyli joga bez lęku… joga dla ludzi w szlachetnym wieku… joga dla Pokolenia Beatlesów… Czyli dla tych, którzy już skończyli 50, 60, 70 i więcej lat.
Joga dla tych, którzy nie chcą się starzeć, chorować, wystawać w kolejkach aptekowych i do lekarzy specjalistów, gdzie proponuje nam się wymianę naszych narządów jak części w samochodzie…

Czytaj więcej...

PAWANMUKTASANA - JOGA NA LUZIE

KRYSTYNA BIAŁOWOLSKA

Sekwencja asan Pawanmuktasana (w skrócie PMA) została opracowana w Bihar School of Yoga w północnych Indiach. Regulując i stabilizując przepływ energii w ciele, PMA stopniowo rozluźnia i usuwa bloki w ciele i umyśle oraz zapobiega tworzeniu się nowych bloków. Prowadzi do pełnego całościowego zdrowia. Jest nie do przecenienia dla ludzi z chorobami reumatycznymi, wysokim ciśnieniem, problemami z sercem, dla tych, dla których energiczne ćwiczenia nie są wskazane.

Czytaj więcej...

JOGA NIDRA część 5

RADOŚĆ, SPOKÓJ I CZYSTE JA

Pojawienie się radości sygnalizuje, że przeszliśmy do powłoki radości i spokoju. Radość jest wrodzoną predyspozycją ciała i umysłu, nieuzależnioną ani od sytuacji, ani od rzeczy. W naszej kulturze wpaja się nam, że radość jest uzależniona od obecności lub nieobecności czegoś konkretnego. Ale ona jest naszym wrodzonym prawem i jest obecna zawsze.

Czytaj więcej...

JOGA NIDRA część 4

EMOCJE I INTELEKT

W miarę doświadczania przepływu energii zasilającej ciało fizyczne i oddech, do naszej zewnętrznej świadomości zaczynają docierać głębsze pokłady uczuć i emocji. Jest to sygnał, iż weszliśmy w sferę oddziaływania powłoki emocjonalnej. Zapraszamy teraz do siebie i obserwujemy naturalnie rodzące się w ciele i umyśle pary przeciwstawnych odczuć, takie jak: ciężkość i lekkość, komfort i dyskomfort, radość i smutek, gniew i spokój. Badając dziedzinę uczuć i emocji poruszamy się w sferze przeciwieństw.

Czytaj więcej...

JOGA NIDRA część 3

CIAŁO FIZYCZNE

Gdy nasze intencje w modlitwie są już sprecyzowane, zaczynamy następny etap jogi nidry, w którym regularnie przebiegamy świadomością poprzez ciało fizyczne. Naszym celem jest ponowne obudzenie naturalnego dla ciała stanu odczuwania, w którym nie ma centrum ani peryferii. Zwykle odczuwamy swoje ciało fizyczne jako ograniczone, a granicę wyznaczają mięśnie i skóra. Lecz naprawdę ciało to wielowymiarowe odczuwanie wibracji, która promieniuje w nieskończoność, choć może nie doświadczamy tego na co dzień.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS