www.drogidozdrowia.pl

HARMONIZOWANIE ODDECHU

PIOTR KÜNSTLER

Wiemy już, że oddech jest czymś więcej niż jedynie wymianą tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy ciałem, a środowiskiem zewnętrznym. Uświadamiamy to sobie, gdy zaczynamy głęboko i uważnie oddychać. Dzięki wytrwałej i konsekwentnej praktyce pranajamy, zaczynamy odczuwać przepływy energii życiowej w ciele.

Czytaj więcej...

O POTRZEBIE RELAKSU

PIOTR KÜNSTLER

Prowadzenie zajęć i warsztatów często daje mi okazję do poznania historii naszych joginów. Niezmiennie ciekawi mnie co sprawiło, że rozpoczęli praktykę i czego właściwie od jogi oczekują. Ostatnio nader często pojawia się pewien, jak mi się wydaje, bardzo symptomatyczny typ historii. Schemat przedstawia się mniej więcej następująco.

Czytaj więcej...

NIEDOCENIONA MOC ODDECHU

PIOTR KÜNSTLER

Jak pisałem już wcześniej (Kwestia siły życiowej) (aby przeczytać artykuł "Kwestia siły życiowej" należy wejść na blog https://yogamudra.pl/joga-blog/ - przyp. red.) wiedza kształtująca podstawy naszego widzenia świata neguje istnienie energii życiowej (prana). Nauka twierdzi, że podstawą życia jest materia, zatem jego fenomen można opisać poprzez wyjaśnienie działania ciała.

Czytaj więcej...

93-LETNIA INSTRUKTORKA JOGI

Za parę dni koniec roku. Nasze ciała znowuż zrobią się o rok starsze. Ale czy muszą być bardziej sztywne i mniej sprawne? Przedstawiamy film pokazujący, że nie koniecznie. Możemy być sprawni i prowadzić zajęcia jogi nawet w zaawansowanym wieku. Tajemnicą sprawności w dojrzałym wieku może być systematyczność ćwiczeń i umiar - nie doprowadzanie do przeciążeń, słuchanie swojego ciała, poskromienie swojego ego chcącego coraz więcej i lepiej. Nawet najlepszy materiał nieodpowiednio eksploatowany po pewnym czasie zacznie się psuć. Może warto o tym pamiętać podejmując postanowienia noworoczne.

Obejrzyj ...

ZASADY I PRAKTYKA JOGI W OPIECE ZDROWOTNEJ

Na rynku wydawniczym ukazała się pozycja, po którą powinni sięgnąć lekarze, nauczyciele jogi, prowadzący sesje terapeutyczne i osoby, zainteresowane własnym zdrowiem „THE PRINCIPLES AND PRACTICE OF YOGA IN HEALTH CARE” („Zasady i praktyka jogi w opiece zdrowotnej”) - praca zbiorowa pod redakcją: Sat Bir Khalsa, Lorenzo Cohen, Timothy Mc Call, Shirley Telly wydana przez HANDSPRING PUBLISHING w 2016 r.

Czytaj więcej...

SEKWENCJE ASAN - STAŁE CZY RÓŻNORODNE

PIOTR KÜNSTLER

Przyjrzyjmy się jak wyglądają  sekwencje asan od strony ich różnorodności. Poszczególne rodzaje hatha jogi różnią się pod tym względem diametralnie. Z jednej strony są metody, które zalecają praktykę jednej określonej sekwencji, z drugiej takie, w których każda sesja jogi wygląda inaczej. Powstaje zatem pytanie: co wybrać? Czy lepsze będą różnorodne sekwencje, czy może lepiej ćwiczyć jedną, stałą? Jak zwykle odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, a wybór zależy od wielu czynników.

Czytaj więcej...

"JOGA W SPOŁECZEŃSTWIE" - RELACJA Z WYKŁADU PROF. SAT BIR KHALSY

Profesor Sat Bir S. Khalsa jest naukowcem w pełnym znaczeniu tego słowa i joginem również w pełnym znaczeniu tego słowa. Jest adiunktem medycyny w Harvard Medical School,dyrektorem naukowym w Kundalini Research Institute, dyrektorem naukowym w Kripalu Center for Yoga & Health, redaktorem naczelnym „International Yournal of Yoga Therapy” oraz asystentem naukowym w Benson Henry Institute for Mind Body Medicine. Wyraz „joga” w ostatnich latach często jest rozumiany jako ćwiczenia fizyczne. Jednakże klasyczna definicja jogi obejmuje 4 elementy: ćwiczenia fizyczne - asany, ćwiczenia oddechowe – pranajamę, głęboką relaksację, a także medytację. Prof. Khalsa podążając za swoim mistrzem - Yogi Bhajanem - jest wierny tej definicji i zajmuje się badaniami wpływu tak rozumianej jogi na organizm ludzki.

Czytaj więcej...

II MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JOGI

W dniu wczorajszym 21 czerwca 2016 już po raz drugi obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Jogi. Z tej okazji Ambasador Indii i w Polsce i na Litwie Ajay Bisaria wysłał list do jednego z organizatorów i uczestników obchodów tego święta w Warszawie – Warsaw Yoga City (warsawyogacity.pl), który dzięki ich uprzejmości zamieszczamy.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS