www.drogidozdrowia.pl

CZEGO ŻYCZYĆ SOBIE I INNYM?


Jak co roku, w okresie świąteczno-noworocznym składamy sobie życzenia i podejmujemy postanowienia noworoczne. Czego możemy życzyć i jakie postanowienia podjąć tym razem? Proponujemy aby w tym roku zobowiązać się do zwiększenia naszego OJAS (czyt. odżas).

W Ajurwedzie OJAS  oznacza energię witalną, zapewniającą siłę i moc, odpowiedzialną także za odporność naszego organizmu. Cała nasza aktywność zarówno fizyczna jak i umysłowa, również aktywność naszych zmysłów, odbywają się dzięki obecności Ojas. Gdy zmniejsza się jego ilość  w ciele stajemy się słabi i wątli, wykazujemy nadwrażliwość fizyczną i psychiczną, chorujemy.

Zasoby Ojas są zmniejszane zarówno przez niewłaściwą dietę, nieodpowiedni  tryb życia, w tym przepracowanie, jak i negatywne emocje takie jak złość, strach, gniew czy żal.

Naszym celem powinno być  zatem gromadzenie jak największej ilości Ojas w naszym ciele. Jak to robić?

Ilość Ojas w naszym organizmie zwiększa się gdy stosujemy właściwą dietę – produkty nieprzetworzone, świeżo przygotowane potrawy. Gdy śpimy tyle ile należy i we właściwych godzinach - wg Ajurwedy najlepiej spać między 22 i 4 rano, a nie chodzić spać nad ranem i wstawać w południe. Również wtedy, gdy dbamy o odpowiednią dla nas aktywność fizyczną - bez nadmiernego przeciążania organizmu, ale też nie pozwalamy sobie na zbytnie lenistwo. I wreszcie niezwykle istotne dla ilości Ojas są nasze myśli i uczucia - pozytywne – tworzą go bardzo dużo.

Życzmy zatem sobie i innym aby udało nam się zwiększyć nasz OJAS, aby prze cały rok nasza dieta była zdrowa, nasza aktywność fizyczna  właściwa, nasze uczucia pozytywne. Żebyśmy otwierali nasze serca na otrzymywanie i dawanie miłości. Pamiętajmy, że stan naszej planety jest odbiciem stanu indywidualnych ludzi tworzących poszczególne społeczeństwa. Gdy zwiększymy własny OJAS - OJAS planety też wzrośnie.

(KRYS)

Fot.: www.123rf.com

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS