www.drogidozdrowia.pl

TAI CHI DLA UMYSŁU

Jak mówi stare przysłowie w zdrowym ciele zdrowy duch. Tai chi wyłoniło się z wiary w to powiedzenie. Dawni mistrzowie tai chi odkryli, że mistrzowie sztuk walki nie zawsze mieli silne ciało, ale zawsze posiadali siłę umysłu.

Obejrzyj ...

TAJCZI ODNAWIA KOMÓRKI MACIERZYSTE

Od niedawna medycyna wiąże duże nadzieje z rozwojem terapii ludzkimi komórkami macierzystymi, które znajdują się nie tylko w zarodkach, ale i w organizmie dorosłego człowieka. Komórki macierzyste, lub komórki pnia, to najbardziej pierwotne, niewyspecjalizowane komórki organizmu ludzkiego, które mają zdolność do samoodnawiania się i różnicowania się w komórki różnych tkanek. Uważane są za klucz do długowieczności i terapię XXI wieku.

Czytaj więcej...

STYLE WEWNĘTRZNYCH SZTUK WALKI

KAXIA E. KOWALEWSKA

Wewnętrzne, miękkie sztuki walki (neijia) przetrwały do naszych czasów prawie w niezmienionej postaci, pomimo tak wielkiego rozczłonkowania linii przekazu, modyfikowania detali wykonania form, a także okoliczności historycznych w Chinach, które zahamowały rozwój tych tradycji i spowodowały emigrację wielu mistrzów na Tajwan, do Hongkongu i na Zachód.

Czytaj więcej...

DZIEJE TAJCZI cz. 2

KAXIA E. KOWALEWSKA

Z czasem wytworzyło się całe mnóstwo stylów, podstylów, linii i wariantów, ponieważ każde kolejne pokolenie mistrzów coś zmieniało i modyfikowało, nadając praktyce tajczi swe indywidualne piętno. Jest to wspaniała cecha chińskich sztuk walki – one żyją i wciąż się rozwijają.

Czytaj więcej...

DZIEJE TAJCZI cz. 1

KAXIA E. KOWALEWSKA

Chińskie sztuki walki dzielą się na  style twarde, zewnętrzne (waijia), w których przeciwnika pokonuje się głównie za pomocą siły i sprawności fizycznej, metodą ataku i walki wręcz lub z bronią, oraz miękkie, wewnętrzne (neijia), w których walkę prowadzi się z zastosowaniem wewnętrznej energii, a wygrywa się dzięki niezwykłemu wyczuciu, przewidywaniu i neutralizowaniu ruchów przeciwnika, stosowaniu uników, a w dogodnym momencie eksplozji energii.

Czytaj więcej...

FORMY I TECHNIKI TAJCZI

KAXIA E. KOWALEWSKA

Na bogaty repertuar ćwiczeń, z którego można wybrać to, co najbardziej odpowiada naszym potrzebom, gustom i możliwościom, składają się przede wszystkim różnej długości formy ręczne, zwane niekiedy „chińskim boksem”. Jest ich obecnie dość duża ilość w każdym z pięciu głównych stylów oraz w wielu innych, mniej lub bardziej znanych stylach tajczi nauczanych na całym świecie.

Czytaj więcej...

STRUKTURA TAJCZI

KAXIA E. KOWALEWSKA

Forma

Głównym zewnętrznym narzędziem sztuk walki, a więc i tajczi, jest forma. Forma to dłuższa lub krótsza sekwencja nieprzerwanie następujących po sobie ruchów, składających się z pozycji (postaw), oraz przejść pomiędzy ruchami. Całość utrzymana jest w konwencji i zgodna z zasadami danego stylu. Formy tajczi, choć miały wspólne korzenie, podlegały i nieustannie podlegają zmianom i modyfikacjom.

Czytaj więcej...

EFEKTY PRAKTYKI TAJCZI

KAXIA E. KOWALEWSKA

Regularne praktykowanie tajczi działa w sposób kompleksowy, holistyczny, na cały nasz ustrój, przynosząc wszechstronne korzyści psychofizyczne. Zostało to udowodnione bardzo licznymi badaniami na całym świecie.

Czytaj więcej...

MECHANIZM PRAKTYKI TAJCZI

KAXIA E.KOWALEWSKA

Tajczi to nie jest zwykły trening fizyczny. Podobnie jak w gimnastyce profilaktyczno-leczniczej czikung (qigong), oprócz treningu mięśni, ścięgien, całego ciała i psychiki, jest to również praca z energią czi (qi). Nie zużywamy tu jednak energii jak w zwykłych sportach i gimnastykach, a przeciwnie, pobierana jest ona z ziemi i rozprowadzana po całym organizmie. To sprawia, że uprawianie tajczi nie męczy. 

Czytaj więcej...

TAJCZI A MEDYCYNA CHIŃSKA

KAXIA E. KOWALEWSKA

Nikt dziś chyba nie ma żadnych wątpliwości, że wszystko, co nas otacza i my sami, to różne formy istnienia energii, a wszystkie istniejące we wszechświecie struktury atomowe przenika energia elektromagnetyczna. Udowodniła to fizyka kwantowa. Chińczycy wiedzieli o tym od kilku tysięcy lat i wykorzystywali w swojej tradycyjnej medycynie. Kultywacja energii witalnej w ciele człowieka jest bardzo głęboko zakorzeniona w kulturze chińskiej.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka

Spis artykułów

Tutaj znajdziesz wszystkie artykuły z podziałem na kategorieSpis Artykułów

Nasi przyjaciele

Tutaj znajdziesz listę przyjaciół portaluNasi Przyjaciele

Nasi autorzy

Tutaj znajdziesz informacje o naszych autorachNasi Autorzy

ZATRZYMAJ SIĘ

AJAHN BRAHM - CZTERY SPOSOBY NA TO, JAK ODPUŚCIĆ ...

Zatrzymaj się

Trochę lingwistyki

TAJCZI/CZIKUNG

Informacja o portalu

Redakcja informuje, że wszelkie prezentowane w artykułach poglądy należy postrzegać jako osobisty punkt widzenia autora danego artykułu, a nie linię programową portalu. Zapraszamy do współpracy osoby z różnych tradycji, o różnym punkcie widzenia.  O NAS